Samochód hybrydowy: ekologiczny wybór. Czy hybryda się opłaca?

 

Rynek samochodowy podlega ciągłej ewolucji, a samochód o napędzie hybrydowym, zważywszy że jego sprzedaż w Europie ciągle rośnie, stał się ważnym elementem przyszłości motoryzacji.

Użytkowanie tych aut niesie ze sobą wiele korzyści. W ich budowie bowiem, oprócz tradycyjnego silnika spalinowego, zastosowano dodatkowy silnik elektryczny, który przyczynia się do znacznego obniżenia zużycia paliwa zasilającego jednostkę spalinową.

Auto hybrydowe jest zatem pojazdem, którego eksploatacja przyczynia się do ochrony środowiska, poprzez zmniejszenie zużycia paliwa i w efekcie mniejszą emisję CO2 do atmosfery w porównaniu z tradycyjnymi samochodami.

Ekologiczna i czysta technologia hybrydy.

 

Samochód hybrydowy jest idealnym wyborem dla osoby, która pragnie zadbać o środowisko naturalne poprzez ograniczenie zużycie paliwa i emisji szkodliwych gazów.

Jest to możliwe za sprawą stosowanego w tym ekologicznym samochodzie napędu elektrycznego wspomagającego pracę silnika spalinowego, który spełnia kilka funkcji: zamienia energię chemiczną paliwa na energię kinetyczną, doładowuje akumulator silnika elektrycznego i odzyskuje energię w trakcie hamowania rekuperacyjnego. Stosowanie technologii hybrydowej nie ogranicza się wyłącznie do ochrony środowiska, ale przynosi też oszczędności finansowe.

 

Użytkowanie auta hybrydowego wiąże się nie tylko z ograniczeniem emisji CO2, ale też innymi korzyściami jak np.:

1.Zmniejszeniem natężenia hałasu, ponieważ silnik hybrydowy jest cichszy od spalinowego,

2.Ekologiczną eksploatacją w ruchu miejskim, ponieważ silnik hybrydowy przystosowuje się do trybu krótkich przebiegów w cyklu miejskim,

3.Prostą obsługą pojazdu, porównywalną z tą którą dobrze znamy korzystając z tradycyjnych aut.

Mniej zanieczyszczeń, więcej korzyści.

 

Kto wybiera samochód hybrydowy, decyduje się na zmniejszenie zużycie paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Użytkowanie ekologicznej hybrydy wiąże się z obniżeniem kosztów eksploatacji.

Ponadto są to samochody bardzo wygodne w prowadzeniu: znacznie cichsze, o dobrych osiągach i o dużym zasięgu, co zawdzięczają silnikowi spalinowemu.

Korzyści posiadania samochodu hybrydowego, można przedstawić w następujących punktach:

 

Oszczędność.

Samochody hybrydowy zużywają mniej paliwa dzięki zintegrowanemu silnikowi elektrycznemu.

Ekologia.

Auta hybrydowe są ekologiczne, ponieważ charakteryzują się mniejszą emisją CO2 do atmosfery. Udowodniono ponadto, że osoby kierujące samochodami hybrydowymi są bardziej zrelaksowane od kierowców tradycyjnych aut.

Hybryda, a hybryda plug-in: podobieństwa i różnice.

 

Zarówno samochód o napędzie hybrydowym jak i hybryda plug-in są pojazdami o bardzo niskiej emisji CO2 i o umiarkowanym zużyciu paliwa, ale różnią się pod względem eksploatacji.

Samochód hybrydowy plug-in jest kolejnym etapem rozwoju technologii hybrydowej i można go traktować jako połączenie rozwiązań napędu hybrydowego i elektrycznego. Auto hybrydowe plug-in wykorzystuje silnik benzynowy tak, jak robi to typowy samochód hybrydowy. Dzięki temu kierowca nie musi się martwić o rozładowanie akumulatora przy pokonywaniu długich tras.

Dodanie „wtyczki” do ładowania prądem z sieci (plug-in) czyni tę hybrydę pojazdem o wiele bardziej wszechstronnym. Możliwość dodatkowego doładowania nie zmusza już do wyłącznego polegania na silniku spalinowym, umożliwiając doładowanie akumulatorów choćby z domowego gniazdka, co automatycznie zwiększa zasięg samochodu i redukuje ilość zużywanego paliwa.

Zasadnicza różnica pomiędzy samochodem hybrydowym, a hybrydą plug-in polega na tym, że ta ostatnia dla doładowania baterii nie potrzebuje silnika spalinowego, gdyż można do tego celu wykorzystać zewnętrze źródło energii elektrycznej.

 

Sprzymierzeniec środowiska naturalnego.

 

Samochód hybrydowy jest bardzo dobrym wyborem dla osób poszukujących auta funkcjonalnego, a przy tym przyjaznego naturze. Co więcej, możemy śmiało powiedzieć, że w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami zasilanymi silnikami spalinowymi, pojazd ten jest prawdziwym sprzymierzeńcem środowiska naturalnego. W samochodzie o napędzie hybrydowym, dzięki wykorzystaniu ekologicznego silnika elektrycznego, emisja substancji szkodliwych została zredukowana do minimum.

Redukcja ilości emisji CO2 w spalinach jest proporcjonalna do zmniejszenia zużycia paliwa, możliwe jest to właśnie dzięki napędowi hybrydowemu. Idealne połączenie silnika elektrycznego ze spalinowym, skutkuje niższą emisją CO2 do ok. 90 g na 1 km, co jest bardzo niskim wynikiem.

Jeśli korzystalibyśmy wyłącznie z samochodów hybrydowych, każdego roku uniknęlibyśmy wydzielania do atmosfery 247 milionów ton CO2. Zastosowanie zintegrowanego silnika elektrycznego, ogranicza zużycie paliwa wykorzystywanego przez silnik spalinowy.

Zastosowanie technologii hybrydowej, szczególnie jest odczuwalne w ruchu miejskim, podczas którego cichy i bezemisyjny silnik elektryczny, staje się prawdziwym sprzymierzeńcem środowiska.

 

Przyszłość zmienia się na zielono.

 

Elektromobilność zawsze była bliska strategii grupy FCA, która ma bogate plany wykorzystania technologii hybrydowej. Kluczową rolę we wdrażaniu rozwiązań elektromobilności odegra Fiat, który już w przyszłym roku zadebiutuje modelami Fiat 500 i Panda z systemem BSG o potencjale elektrycznym 12V.

Mild Hybrid, czyli lekka hybryda, oznacza rodzaj napędu, który choć obecnie nie jest szerzej znany, powinien wejść do powszechnego użytku.

Wprowadzenie Mild Hybrid wiąże się ze znacznym zmniejszeniem rozmiarów elektrycznej jednostki napędowej, która zastąpi alternator. Zastosowany silnik charakteryzuję się jeszcze większą dbałością o środowisko i mniejszą emisją CO2 do atmosfery. Napęd typu Mild Hybrid będzie się opłacał także z finansowego punktu widzenia, gdyż jego eksploatacja obniży zużycie paliwa o 20%.

Odkryj modele Fiata z napędem hybrydowym

 

Odkryj Nowego Fiata 500 z napędem hybrydowym
Odkryj Nowego Fiata 500C z napędem hybrydowym